Користь і шкода сиру: чи всім можна його їсти?

sir_korist_ta_shkoda.jpg (29.9 Kb)

Хто ж не знає цей чудовий молочний продукт. Сир – один з найдавніших кисломолочних продуктів відомих людству, споживати який людина починає з самого дитинства. Приготуванням його займалися жителі Древнього Риму, стародавні слов’яни і багато інших народів.

На Русі сир отримували зі звичайного кислого молока – кисляку. Його ставили в глиняному горщику на кілька годин в розігріту піч, а потім виймали і виливали цю гарячу суміш в полотняний мішок, щоб відцідити сироватку. Потім клали під прес і отримували сир. Цим способом користуються і зараз. 

Сир – це здоров’я

Цей натуральний кисломолочний продукт унікальний у своїй поживній цінності. Під час сквашування молока саме в ньому концентрується основна маса корисних речовин. За вмістом білка і його засвоєнню він перевершив всі продукти. У свою чергу, білок розщеплюється на необхідні організму амінокислоти.

Давно доведено, що регулярне вживання сиру підвищує життєвий тонус, зміцнює імунітет і нервову систему, налагоджує роботу ШКТ. 

Він блокує здатність нітратів та токсичних елементів перетворюватися на більш складні, депоновані в організмі, з’єднання. Сир уповільнює утворення вільних радикалів. Ось чому в регіонах, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС, жодне меню не обходилося без нього. 

Яким буває сир і скільки в ньому калорій

Середня калорійність сиру (при жирності вище 5%) складає 140 ккал на 100 г, знежиреного – 80 ккал. 

Продукт з вмістом жиру 18% вважається жирним. Саме з нього кальцій засвоюється найкраще. 9% – напівжирний, це оптимальний показник для кисломолочних виробів. 

Сьогодні багато суперечок викликає низькокалорійна їжа. Для здорової дорослої людини шкода знежиреного сиру може бути помітна тільки при важких фізичних навантаженнях: відбувається критичне спалювання білка, а це загрожує наслідками, особливо при інтенсивному метаболізмі. Дітям же вживати знежирений сир категорично не рекомендується. Адже для їх розвитку необхідні жирні кислоти і вітамін Е, яких в такому продукті немає. 

Як вибрати якісний продукт

На що слід звернути увагу, роблячи покупку?

Термін придатності – не більше 72 годин. 
Умови реалізації – тільки в фасованому вигляді, з холодильних вітрин. 
Однорідність структури, відсутність домішок. 
Органолептичні показники – смак і запах. Їх кожна людина пам’ятає з дитинства. 

Багатьох цікавить, чи шкідливий сир, куплений “з рук”? У більшості випадків, так. Він може стати причиною отруєння, іноді сальмонельозу. Адже в чистоті цих самих рук ви не можете бути впевнені.

Коли корисне стає шкідливим

Говорячи про користь і шкоду цього продукту харчування, слід ще раз нагадати, що головне в житті – у всьому знати міру. Щоб підтримувати здоров’я в нормі, дорослій людині достатньо з’їдати через день приблизно по 150 г сиру. А ось вагітним жінкам, дітям, гіпертонікам можна вживати його щодня. 

Але чим шкідливий сир і чи може він, в принципі, бути некорисним? Надмірне його споживання може, крім користі, збільшити вміст холестерину в крові і привести до атеросклерозу. Як було сказано вище, натуральний кисломолочний сир має дуже короткий термін зберігання. Після його закінчення, стає сприятливим середовищем для розвитку шкідливих бактерій. Саме в ньому швидше за все розмножується кишкова паличка. 

Якщо сир “затримався” у вашому холодильнику трохи довше трьох діб, зробіть з нього запіканку або плавлений сирок. Але при появі неприємного запаху і слизу, краще відправте в сміттєпровід. 

Панацея для талії

У натуральному сирі міститься зовсім небагато жирів. Він ідеальний для бажаючих зменшити талію. Нескладна сирна дієта передбачає вживання його у великих кількостях (500- 600 г) через день протягом двох тижнів. У перервах між прийомами потрібно пити багато води або трав’яних чаїв. При цьому відбувається потужна чистка організму, відновлюється мікрофлора і поліпшується робота кишечника, а також підвищується імунітет. Такі розвантажувальні дні можна влаштовувати регулярно, якщо на те немає протипоказань.