Як визначити якість сметани

Пам’ятаєте казку про хитрого котика? Як він заліз у льох, з’їв всю сметанку, а потім показував на інших. Котик був хоч і хитрий, але не дурний, він прекрасно знав, що їсти, адже сметана – це один з найбільш поживних продуктів у нашому раціоні. Про те, яка сметана краща в строкатому магазинному розмаїтті, ми поговоримо в сьогоднішній статті.

Почнемо з визначення: сметана – це кисломолочний продукт, який отримують в результаті бродіння вершків.

Зрозуміло, що історія сметани дуже тісно пов’язана з історією молока і є такою ж давньою. Ще до приручення худоби древні люди добували молоко у диких кіз та корів-турів, а після деякого зберігання в глиняних посудинах отримували цей продукт. До речі, деякі старі люди досі вважають, що тільки в глиняному глечику можна отримати справжню сметану і кисле молоко.

До складу сметани входять білки, жири, вітаміни, вуглеводи, мінеральні речовини та вітаміни, завдяки чому цей продукт є одним з найбільш поживних і корисних.

При цьому потрібно особливо відзначити, що мова йде саме про сметану, адже віднедавна на прилавках з’явилися так звані сметанні продукти.

Сметанний продукт – це більш дешевий замінник натуральної сметани, який виготовлений в основному з штучних і рослинних інгредієнтів. На упаковці такого товару обов’язково має бути вказівка, що це саме сметанний продукт (у деяких випадках таку вказівку можна прочитати лише з лупою, але вона таки є).

Промислове виробництво сметани передбачає сквашування підготовленого молока спеціальними молочнокислими заквасками. В домашніх умовах зробити сметану можна просто залишивши ємність з молоком (наприклад, скляну банку) в темному і теплому приміщенні. Молоко при цьому потрібно брати домашнє, а не з магазину.

Давайте розглянемо основні характеристики та властивості сметани, знання яких допоможе зробити її вибір.

1. Жирність сметани.

Жирність сметани вказує на масову частку жиру в ній.

За цим параметром виділяють такі види сметани:

– Нежирна. У нежирній сметані масова частка жиру становить 10, 12 або 14 відсотків;

– Маложирна. Такий продукт вміщує 15,17 або 19% жиру;

– Класична. Класична сметана вміщає від 20 до 34% жиру;

– Жирна. Жирна сметана має частку жиру від 35 до 48%.

– Високожирна – частка жиру від 50 до 58%.

Жирність сметани варто вибирати залежно від мети її використання. Якщо Ви хочете приготувати легкий овочевий салатик – Вам стане у нагоді маложирна сметанка, а якщо Ви хочете зробити повітряний крем для торта, то купуйте, принаймні, класичну.

Відсоток жирності в основному вказаний на упаковці великими цифрами (ну або маленькими).

Цікаво, що калорійність сметани 15% жирності становить 162 ккал на 100г продукту. Відповідно склянка сметани такої жирності ємністю 250 мл (умовно прирівняємо до 250 грам) матиме калорійність – 405 ккал.

2. Консистенція.

У радянських гастрономах, де сметану продавали на розлив, нерідкими були випадки її розбавляння водою, в результаті чого сметана по консистенції іноді мало чим відрізнялася від молока. Враховуючи, що сметану повинні продавати за вагою, а не за об’ємом, було дуже цікаво купувати 1 кг такої сметани.

Тепер спостерігається інша тенденція – завдяки наявності хімічних згущувачів дуже рідка сметана – рідкість.

В ідеалі консистенція сметани повинна бути помірно густою, а ступінь її густоти залежати від жирності. Також склад сметани повинен бути однорідним – без всяких грудочок і згустків.

Тут можна порекомендувати звернути увагу на відповідність жирності і густоти продукту. Наприклад, якщо на упаковці вказано, що жирність сметани 18%, а в ній ложка стоїть вертикально – явно без хімії не обійшлося.

3. Колір.

Нормальним для сметани вважається білий колір з легким кремовим відтінком. При цьому поверхня продукту повинна бути глянцевою (тобто давати деякий відблиск). Якщо сметана повністю матова – то скоріше всього тут теж задіяна хімія.

4. Смак.

Хороша сметана повинна мати натуральний чистий смак з невеликою кислинкою. Стара сметана стає більш кислою. А якщо в ній занадто багато хімічних добавок, то може бути присутній смак топленого молока або ще чогось.

5. Упаковка і термін зберігання.

Якщо колись сметану продавали переважно у скляній тарі, то тепер це роблять, в основному, в різних поліетиленових пакетах та пластикових коробочках. При виборі слід звернути увагу на міцність і якість упаковки, а також на те, чи вказані на ній всі основні елементи маркування (в тому числі адреса виробника).

На упаковці також обов’язково зазначається дата виготовлення та термін зберігання сметани. Завдяки тому, що тепер майже всі упаковки герметичні, нормальним вважається термін придатності сметани до 14 діб. Чим менший цей термін – тим більш натуральний продукт Ви купуєте. Якщо строк зберігання більше 14 діб – то краще такий продукт обійти стороною.

Зберігання сметани повинно здійснюватися при температурі 0 градусів (+ / – 1 градус).

Ну ось ми й ознайомилися з основними властивостями сметани, сподіваюся, це Вам допоможе у виборі та купівлі цього корисного продукту.